May Madness Sprint Tri

Overall Results

May 18, 2008


Results By Mattoon MultiSport (www.mattoonbeachtri.com)
 

Age Group

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

Gavin Anderson

58

29

1

05:08.45

20:32/M

16

01:20.80

5

34:43.70

22.5mph

9

00:32.90

2

19:45.55

6:22/M

1:01:31.40

2

Thomas Gerlach

89

26

8

06:49.55

27:16/M

1

00:33.75

3

34:24.90

22.7mph

6

00:30.35

3

20:35.25

6:38/M

1:02:53.80

3

Duffy Smith

85

42

20

07:34.60

30:16/M

36

01:57.70

1

34:09.15

22.8mph

15

00:36.40

1

18:41.10

6:02/M

1:02:58.95

4

Aaron Swallers

100

38

4

06:23.75

25:32/M

2

00:48.00

17

37:15.60

20.9mph

11

00:34.65

4

20:53.40

6:44/M

1:05:55.40

5

Thomas Weber

96

44

18

07:22.75

29:28/M

19

01:22.95

13

36:24.10

21.4mph

34

00:50.65

5

21:29.35

6:56/M

1:07:29.80

6

Corey Mason

35

20

2

06:01.65

24:04/M

24

01:34.15

26

38:32.65

20.2mph

17

00:40.10

7

22:23.75

7:13/M

1:09:12.30

7

Dennis Noel

94

52

44

09:34.55

38:16/M

5

01:04.45

2

34:18.65

22.7mph

30

00:49.20

15

23:32.50

7:35/M

1:09:19.35

8

Annette Jacobs

56

34

25

08:04.80

32:16/M

8

01:10.30

11

36:14.35

21.5mph

12

00:34.80

14

23:24.50

7:33/M

1:09:28.75

9

Joel Cryder

38

28

19

07:31.35

30:04/M

46

02:19.05

15

36:36.40

21.3mph

33

00:49.65

8

22:26.45

7:14/M

1:09:42.90

10

Ben Akins

51

39

30

08:23.75

33:32/M

17

01:21.80

7

35:20.30

22.1mph

28

00:48.80

24

23:57.40

7:44/M

1:09:52.05

11

phil shils

98

42

10

07:02.05

28:08/M

31

01:50.45

10

36:11.05

21.6mph

57

01:14.20

19

23:40.50

7:38/M

1:09:58.25

12

David Warnsman

25

43

7

06:40.20

26:40/M

21

01:25.15

18

37:38.50

20.7mph

40

00:53.65

18

23:38.20

7:37/M

1:10:15.70

13

Terry Mort

45

39

27

08:19.20

33:16/M

7

01:08.55

16

36:46.40

21.2mph

39

00:52.05

16

23:33.75

7:36/M

1:10:39.95

14

David McGrady

88

51

42

09:29.25

37:56/M

9

01:13.75

14

36:35.10

21.3mph

45

01:03.30

12

22:42.15

7:19/M

1:11:03.55

15

Benjamin Morton

86

26

15

07:20.45

29:20/M

30

01:42.55

20

37:47.90

20.6mph

16

00:36.60

20

23:41.05

7:38/M

1:11:08.55

16

martha whitacre

74

51

16

07:21.55

29:24/M

15

01:20.65

12

36:21.20

21.5mph

18

00:41.65

39

25:29.85

8:13/M

1:11:14.90

17

Joel Arnold

30

45

9

06:55.15

27:40/M

3

00:54.40

23

38:00.95

20.5mph

52

01:10.20

29

24:32.85

7:55/M

1:11:33.55

18

Stuart Cummins

71

50

38

08:54.85

35:36/M

13

01:19.10

6

34:52.00

22.4mph

32

00:49.30

42

25:44.95

8:18/M

1:11:40.20

19

Andy Meyer

79

29

13

07:13.40

28:52/M

44

02:12.05

25

38:31.15

20.3mph

49

01:07.95

11

22:39.25

7:18/M

1:11:43.80

20

Jermy Anderson

63

38

11

07:04.35

28:16/M

12

01:18.20

22

37:56.20

20.6mph

13

00:34.95

34

25:00.10

8:04/M

1:11:53.80

21

Sydney McRae

99

41

26

08:18.15

33:12/M

20

01:23.50

9

36:01.30

21.7mph

38

00:51.55

41

25:38.95

8:16/M

1:12:13.45

22

Kathy Wiesen

81

45

5

06:30.35

26:00/M

18

01:22.05

34

39:54.40

19.5mph

29

00:49.15

22

23:51.20

7:42/M

1:12:27.15

23

adrienne noel

95

24

32

08:25.65

33:40/M

25

01:37.85

21

37:49.10

20.6mph

36

00:51.10

25

24:05.05

7:46/M

1:12:48.75

24

Jens Tan

44

36

14

07:15.05

29:00/M

39

02:03.05

27

38:42.10

20.2mph

71

01:35.80

26

24:10.95

7:48/M

1:13:46.95

25

CHARLES BUSWELL

10

51

65

11:46.70

47:04/M

49

02:24.25

8

35:57.25

21.7mph

66

01:26.50

9

22:32.20

7:16/M

1:14:06.90

 
 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

26

Brett Stehl

41

23

22

07:50.20

31:20/M

11

01:16.70

46

42:20.45

18.4mph

21

00:42.95

10

22:33.45

7:16/M

1:14:43.75

27

Chris Maeder

66

33

23

07:50.85

31:20/M

4

01:02.60

35

40:07.40

19.4mph

63

01:18.60

28

24:27.90

7:53/M

1:14:47.35

28

William Burger

76

56

35

08:32.00

34:08/M

32

01:50.70

4

34:32.55

22.6mph

61

01:17.55

57

28:45.10

9:16/M

1:14:57.90

29

Mandy King

64

17

17

07:22.15

29:28/M

10

01:14.90

37

40:26.00

19.3mph

4

00:26.45

40

25:30.70

8:14/M

1:15:00.20

30

Tamara White

60

46

31

08:25.15

33:40/M

40

02:04.50

29

39:16.00

19.9mph

26

00:46.30

30

24:38.15

7:57/M

1:15:10.10

31

Rob Heckert

31

38

33

08:26.20

33:44/M

37

01:57.75

41

41:00.80

19.0mph

37

00:51.30

23

23:55.80

7:43/M

1:16:11.85

32

Susan Anderson

62

37

21

07:35.95

30:20/M

27

01:38.00

56

43:58.40

17.7mph

3

00:20.00

13

23:08.00

7:28/M

1:16:40.35

33

Ray Lewis

54

38

28

08:20.85

33:20/M

42

02:09.70

31

39:29.85

19.8mph

53

01:10.60

48

26:47.55

8:38/M

1:17:58.55

34

David Garthe

47

36

49

10:10.00

40:40/M

51

02:38.80

24

38:17.50

20.4mph

50

01:08.15

43

25:45.75

8:18/M

1:18:00.20

35

Charlie Velino

53

37

52

10:41.85

42:44/M

45

02:15.05

53

43:38.00

17.9mph

2

00:19.90

6

21:33.05

6:57/M

1:18:27.85

36

troy blankenship

39

38

56

11:06.40

44:24/M

41

02:06.00

36

40:20.05

19.3mph

25

00:45.80

27

24:12.25

7:48/M

1:18:30.50

37

Jorge Lara

28

33

41

09:26.85

37:44/M

6

01:04.60

47

42:30.05

18.4mph

5

00:28.20

38

25:24.40

8:12/M

1:18:54.10

38

Denise Simon

36

31

68

11:53.55

47:32/M

22

01:26.35

32

39:47.90

19.6mph

70

01:33.20

31

24:39.75

7:57/M

1:19:20.75

39

wallace davidson

91

55

51

10:39.95

42:36/M

35

01:56.15

39

40:47.85

19.1mph

22

00:43.40

36

25:23.15

8:11/M

1:19:30.50

40

Karen Hand

101

48

24

08:01.55

32:04/M

23

01:34.05

42

41:10.75

18.9mph

47

01:06.35

53

27:52.00

8:59/M

1:19:44.70

41

Matthew Goers

61

35

50

10:12.60

40:48/M

60

03:11.05

30

39:29.15

19.8mph

73

01:41.85

35

25:11.80

8:07/M

1:19:46.45

42

Lana Mett

9

39

69

12:06.20

48:24/M

29

01:38.25

28

38:43.95

20.1mph

51

01:09.20

50

26:53.50

8:40/M

1:20:31.10

43

Lynn Braun

40

35

54

10:53.75

43:32/M

38

01:59.60

38

40:32.35

19.2mph

31

00:49.20

47

26:31.05

8:33/M

1:20:45.95

44

Meg Shad

78

23

70

12:09.80

48:36/M

26

01:37.95

33

39:53.00

19.6mph

44

01:01.95

46

26:18.30

8:29/M

1:21:01.00

45

Kate Moon

17

23

34

08:31.30

34:04/M

33

01:52.65

59

44:47.40

17.4mph

1

00:19.70

44

25:56.20

8:22/M

1:21:27.25

46

Chris Barkoozis

52

36

12

07:06.50

28:24/M

66

03:28.25

49

42:58.60

18.2mph

7

00:30.45

54

27:52.85

8:59/M

1:21:56.65

47

John Brown

68

38

6

06:35.10

26:20/M

14

01:19.85

44

41:35.45

18.8mph

59

01:15.35

66

31:24.95

10:08/M

1:22:10.70

48

Sarah Wells

57

24

3

06:21.20

25:24/M

54

02:51.15

68

47:55.35

16.3mph

8

00:30.90

45

25:58.40

8:23/M

1:23:37.00

49

James Klingensmith

80

49

37

08:34.15

34:16/M

59

03:10.95

43

41:28.25

18.8mph

48

01:06.60

62

30:15.00

9:45/M

1:24:34.95

50

Ruben Aya-Welland

4

35

36

08:32.50

34:08/M

67

03:34.75

45

42:04.60

18.5mph

76

02:06.90

55

28:25.00

9:10/M

1:24:43.75

 
 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

51

Justin Almli

21

33

60

11:13.35

44:52/M

48

02:24.15

48

42:36.75

18.3mph

67

01:27.60

51

27:18.35

8:48/M

1:25:00.20

52

Joel Thomas

93

21

57

11:07.80

44:28/M

77

05:21.65

60

44:53.70

17.4mph

23

00:43.50

21

23:50.30

7:41/M

1:25:56.95

53

Mandi Pollihan

18

30

62

11:29.85

45:56/M

75

04:48.40

52

43:31.25

17.9mph

77

02:37.70

17

23:37.25

7:37/M

1:26:04.45

54

Jessica Thompson

77

17

39

09:04.00

36:16/M

47

02:22.15

65

46:17.20

16.9mph

24

00:43.90

52

27:38.75

8:55/M

1:26:06.00

55

Blake Grinestaff

92

15

59

11:11.45

44:44/M

78

06:07.80

57

44:05.95

17.7mph

19

00:41.75

37

25:24.10

8:12/M

1:27:31.05

56

Cynthia Duntz

15

33

55

10:56.90

43:44/M

50

02:29.30

50

43:07.45

18.1mph

54

01:10.70

60

29:47.20

9:36/M

1:27:31.55

57

Christine Brack

8

38

47

09:56.30

39:44/M

64

03:25.40

51

43:16.75

18.0mph

58

01:14.30

59

29:39.15

9:34/M

1:27:31.90

58

Hollie Birkholz

19

29

40

09:13.05

36:52/M

57

02:55.20

58

44:28.65

17.5mph

56

01:13.50

61

29:53.10

9:38/M

1:27:43.50

59

Brian Woodland

50

40

71

12:11.90

48:44/M

58

03:00.35

66

47:14.60

16.5mph

43

01:01.35

33

24:54.10

8:02/M

1:28:22.30

60

Kimberly Cessna

69

37

48

09:58.55

39:52/M

55

02:51.45

54

43:45.35

17.8mph

35

00:51.05

63

31:10.55

10:03/M

1:28:36.95

61

jack scriber

29

41

72

12:15.55

49:00/M

52

02:41.40

40

40:53.05

19.1mph

74

01:45.45

67

31:32.50

10:10/M

1:29:07.95

62

Jason Dotson

14

37

43

09:31.65

38:04/M

68

03:46.40

55

43:52.95

17.8mph

64

01:19.80

65

31:19.00

10:06/M

1:29:49.80

63

Thomas Calko

22

25

45

09:42.30

38:48/M

76

04:59.75

71

50:15.80

15.5mph

20

00:42.35

32

24:53.70

8:02/M

1:30:33.90

64

Azhar Shah

5

38

74

14:04.50

56:16/M

73

04:35.60

62

45:36.35

17.1mph

14

00:36.30

49

26:53.45

8:40/M

1:31:46.20

65

Dave Magers

34

52

66

11:47.55

47:08/M

56

02:52.30

19

37:41.60

20.7mph

65

01:22.05

76

39:48.60

12:50/M

1:33:32.10

66

Andy Marcec

72

77

64

11:43.15

46:52/M

70

03:57.25

61

45:08.40

17.3mph

68

01:28.00

64

31:15.90

10:05/M

1:33:32.70

67

Jill Grube

23

30

67

11:49.60

47:16/M

53

02:43.90

75

52:19.55

14.9mph

41

00:59.60

56

28:44.00

9:16/M

1:36:36.65

68

rick bender

82

60

29

08:22.90

33:28/M

61

03:11.80

69

48:20.60

16.1mph

62

01:18.25

72

36:30.40

11:46/M

1:37:43.95

69

Graham Clark

3

12

73

12:34.25

50:16/M

65

03:26.90

64

46:02.85

16.9mph

60

01:17.15

70

34:55.30

11:16/M

1:38:16.45

70

Chrisy Tang

20

26

46

09:51.65

39:24/M

34

01:54.95

74

51:49.10

15.1mph

72

01:41.60

69

33:39.20

10:51/M

1:38:56.50

71

Adam Karcz

97

28

63

11:34.05

46:16/M

43

02:10.00

67

47:49.80

16.3mph

27

00:48.20

74

38:33.65

12:26/M

1:40:55.70

72

Julie Beaver

55

30

75

14:11.15

56:44/M

72

04:19.60

76

52:36.45

14.8mph

42

01:00.50

58

28:51.65

9:18/M

1:40:59.35

73

John Long

43

41

58

11:09.25

44:36/M

28

01:38.15

63

45:36.45

17.1mph

69

01:29.50

78

41:25.80

13:22/M

1:41:19.15

74

Steve Guess

75

46

53

10:43.85

42:52/M

71

04:08.50

70

49:56.55

15.6mph

75

01:57.50

71

35:40.80

11:30/M

1:42:27.20

75

Colleen Davila

48

43

76

14:25.30

57:40/M

69

03:50.75

73

51:19.10

15.2mph

10

00:34.25

68

32:56.15

10:37/M

1:43:05.55

 
 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

76

Jennifer Cutkomp

59

34

61

11:15.25

45:00/M

62

03:13.45

72

50:55.10

15.3mph

55

01:11.25

73

36:54.65

11:54/M

1:43:29.70

77

John Velino

49

38

78

14:33.75

58:12/M

63

03:20.25

77

56:26.95

13.8mph

46

01:04.90

75

39:05.90

12:36/M

1:54:31.75

78

Tove Ghent

12

45

77

14:27.25

57:48/M

74

04:36.15

78

1:02:54.10

12.4mph

78

02:56.70

77

40:18.50

13:00/M

2:05:12.70

 

Clydesdale

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

Ed Hoffman

11

45

2

09:22.00

37:28/M

3

02:43.70

1

36:49.05

21.2mph

3

01:14.05

2

27:03.60

8:44/M

1:17:12.40

2

Terry Harmon

67

36

1

09:01.15

36:04/M

1

01:51.00

4

41:03.25

19.0mph

1

00:42.95

1

26:17.45

8:29/M

1:18:55.80

3

Shaun Cook

27

34

3

10:30.80

42:00/M

4

03:01.50

2

39:34.40

19.7mph

4

01:14.15

4

29:30.50

9:31/M

1:23:51.35

4

David Clark

1

42

4

12:31.35

50:04/M

2

02:24.30

3

39:39.35

19.7mph

2

01:06.90

3

28:32.85

9:12/M

1:24:14.75

 

Athena

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

Sarah Low

70

27

2

11:41.90

46:44/M

1

01:50.75

2

41:52.90

18.6mph

2

01:18.85

1

27:32.60

8:53/M

1:24:17.00

2

Caroline Cox

37

29

1

09:44.00

38:56/M

2

01:54.85

1

41:52.55

18.6mph

1

01:12.40

2

30:08.20

9:43/M

1:24:52.00

 

Team

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

Nancy Alexander

42

42

1

08:24.95

33:36/M

2

01:47.65

1

39:46.05

19.6mph

1

00:16.35

1

21:11.50

6:50/M

1:11:26.50

2

Team JOHNSON

83

58

2

14:00.10

56:00/M

1

00:44.00

2

58:17.25

13.4mph

2

00:27.20

2

33:26.35

10:47/M

1:46:54.90