2010 Cutting Edge May Madness

Age Group Results

May 16, 2010


Results by Mattoon Multisport (www.mattoonmultisport.com)

Men: 0- 0 1-12 13-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-84 85-99
Women: 0- 0 1-12 13-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-84 85-99

Age Group

Overall Female Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

6

Morgan Chaffin

27

1

06:22.35

25:28

1

01:15.45

 

1

33:05.90

23.9

1

00:52.40

 

1

21:07.10

6:49

1:02:43.20

2

23

Annette Jacobs

37

3

08:07.15

32:28

2

01:22.15

 

3

39:23.10

20.1

2

01:06.65

 

2

22:39.20

7:18

1:12:38.25

3

24

Martha Whitacre

54

2

07:20.20

29:20

3

01:40.95

 

2

37:32.55

21.1

3

01:30.05

 

3

25:04.55

8:05

1:13:08.30

 
Top

Female 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

62

Tina Goldstein

23

1

10:42.90

42:48

1

03:28.60

 

1

50:29.45

15.7

1

03:48.70

 

1

27:02.05

8:43

1:35:31.70

2

64

Shae Westendorf

24

2

11:21.55

45:24

2

03:00.75

 

2

55:29.65

14.3

2

00:35.15

 

2

35:56.35

11:35

1:46:23.45

 
Top

Female 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

46

Erin Schaub

29

2

09:40.50

38:40

2

02:12.85

 

2

48:07.40

16.5

2

01:00.85

 

1

21:08.20

6:49

1:22:09.80

2

53

Erin Parchert

28

3

11:16.45

45:04

3

02:06.90

 

1

46:00.85

17.2

1

01:25.95

 

2

25:01.85

8:04

1:25:52.00

DNF

DNF

Anina Blankenship

27

1

08:27.40

33:48

1

01:14.60

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Top

Female 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

36

Polly Waddell

30

3

10:09.25

40:36

3

02:12.10

 

1

42:52.65

18.5

1

01:17.95

 

1

23:09.65

7:28

1:19:41.60

2

49

Jennifer Eason

30

2

09:01.70

36:04

2

02:38.05

 

2

43:56.65

18.0

2

01:44.95

 

2

26:20.40

8:30

1:23:41.75

3

54

Tiffany Lubinski

32

1

08:26.00

33:44

1

02:19.30

 

3

46:29.65

17.0

3

01:29.75

 

3

28:52.80

9:19

1:27:37.50

4

67

Brandi Hays

33

5

20:02.45

80:08

5

02:38.75

 

4

54:16.60

14.6

5

01:42.95

 

4

31:24.35

10:08

1:50:05.10

5

69

Lisa Himes

33

4

13:31.50

54:04

4

03:02.65

 

5

1:00:25.70

13.1

4

00:41.75

 

5

39:09.85

12:38

1:56:51.45

 
Top

Female 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

44

Dina Jackson

38

1

08:17.25

33:08

1

02:12.30

 

1

43:49.70

18.1

1

01:03.25

 

1

26:28.00

8:32

1:21:50.50

 
Top

Female 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

25

Cristy Kruse

42

1

08:40.65

34:40

1

01:14.25

 

1

38:34.45

20.5

1

01:02.80

 

1

23:50.10

7:41

1:13:22.25

2

29

Tiff Hartke

44

2

09:09.55

36:36

2

01:34.25

 

2

40:09.30

19.7

2

00:45.40

 

2

24:17.95

7:50

1:15:56.45

3

56

Rene Butler

40

3

11:15.55

45:00

3

02:21.45

 

3

50:31.90

15.7

3

00:52.60

 

3

24:45.05

7:59

1:29:46.55

 
Top

Female 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

35

Beth McClure

51

1

08:56.15

35:44

1

01:40.65

 

1

38:28.00

20.6

1

01:20.10

 

1

28:30.25

9:12

1:18:55.15

 
Top

Overall Male Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Andrew Miller

22

1

05:37.40

22:28

2

00:37.00

 

1

31:36.60

25.1

2

00:29.55

 

1

17:26.75

5:37

55:47.30

2

2

Robert Trimble

24

2

06:10.10

24:40

1

00:35.25

 

3

32:22.75

24.5

1

00:26.50

 

3

17:54.35

5:46

57:28.95

3

3

Jeremy Davis

31

3

07:15.20

29:00

3

01:08.70

 

2

31:43.80

25.0

3

00:42.00

 

2

17:47.60

5:44

58:37.30

 
Top

Male 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

7

Daniel Cook

24

2

06:45.80

27:00

2

01:14.50

 

1

36:01.40

22.0

1

00:36.00

 

1

19:28.25

6:17

1:04:05.95

2

9

Ramie Clagg

24

3

08:23.65

33:32

3

01:00.60

 

2

35:39.25

22.2

2

00:46.75

 

2

19:09.00

6:11

1:04:59.25

3

20

Robert Miles

21

1

06:15.85

25:00

1

01:11.55

 

3

39:48.20

19.9

3

01:14.15

 

3

22:18.05

7:12

1:10:47.80

4

57

David Dethmers

23

4

11:03.40

44:12

4

02:25.45

 

4

44:13.95

17.9

4

01:51.10

 

4

30:39.60

9:53

1:30:13.50

 
Top

Male 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

Todd Reedy

26

1

06:19.30

25:16

1

00:39.50

 

1

33:54.05

23.4

1

00:22.55

 

1

20:01.00

6:27

1:01:16.40

2

12

Kyle Meece

25

2

08:18.80

33:12

2

00:58.10

 

2

34:38.25

22.9

2

00:55.15

 

2

21:03.95

6:47

1:05:54.25

3

15

Evan Blankenship

26

4

09:22.15

37:28

4

01:25.95

 

3

35:05.55

22.6

3

00:48.90

 

3

21:16.35

6:52

1:07:58.90

4

28

Brett Stehl

26

3

08:30.40

34:00

3

01:29.05

 

4

42:42.50

18.5

4

01:03.65

 

4

21:56.80

7:05

1:15:42.40

5

43

Kalin Benjamin

26

5

10:38.55

42:32

5

01:29.95

 

5

43:53.85

18.0

5

01:22.15

 

5

23:59.10

7:44

1:21:23.60

 
Top

Male 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

18

Andrew Young

33

4

10:12.60

40:48

2

02:01.15

 

1

35:03.60

22.6

1

00:49.30

 

1

20:34.80

6:38

1:08:41.45

2

32

Andy Beardslee

33

3

10:07.80

40:28

4

03:23.60

 

3

41:11.10

19.2

3

00:37.50

 

2

21:21.40

6:53

1:16:41.40

3

40

Craig Rasawehr

33

1

09:37.80

38:28

1

01:57.20

 

2

39:53.45

19.9

2

01:09.75

 

3

27:35.15

8:54

1:20:13.35

4

48

Steve Breitwieser

34

5

11:11.05

44:44

5

02:41.05

 

4

41:39.80

19.0

4

01:39.70

 

4

26:18.85

8:29

1:23:30.45

5

58

John Potocsnak

30

2

09:42.10

38:48

3

02:40.50

 

5

47:20.35

16.7

5

01:31.50

 

5

29:11.25

9:25

1:30:25.70

 
Top

Male 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

5

Kyle May

35

1

06:44.10

26:56

2

00:59.20

 

1

32:04.20

24.7

1

00:33.15

 

1

21:32.85

6:57

1:01:53.50

2

8

Jim Ryan

39

5

07:31.50

30:04

4

00:53.55

 

3

34:48.20

22.8

3

01:06.55

 

2

20:14.70

6:32

1:04:34.50

3

11

Michael Markley

37

3

07:10.45

28:40

3

00:59.20

 

4

35:49.50

22.1

4

00:44.25

 

3

20:49.45

6:43

1:05:32.85

4

14

Keith Adams

39

2

06:47.40

27:08

1

00:45.95

 

2

35:36.85

22.2

2

00:51.65

 

4

22:25.15

7:14

1:06:27.00

5

16

Bret Reedy

37

6

08:00.70

32:00

6

01:35.80

 

5

37:48.35

21.0

5

00:45.30

 

5

20:01.90

6:27

1:08:12.05

6

21

Edwin Lutz

36

4

07:24.90

29:36

5

01:12.70

 

6

39:40.20

20.0

6

01:17.20

 

6

21:13.85

6:51

1:10:48.85

7

30

John Simmons

35

9

09:37.20

38:28

7

01:13.70

 

7

39:05.95

20.3

7

01:01.55

 

7

25:14.10

8:08

1:16:12.50

8

41

Kenneth Henson

38

10

10:01.90

40:04

10

03:11.65

 

9

40:26.75

19.6

8

00:31.40

 

8

26:40.05

8:36

1:20:51.75

9

42

Matt Goers

38

11

10:05.30

40:20

11

03:29.55

 

8

40:01.25

19.8

9

01:01.90

 

9

26:20.40

8:30

1:20:58.40

10

47

Michael Groaning

39

13

16:10.60

64:40

12

01:29.85

 

12

39:41.45

20.0

12

01:29.80

 

10

23:28.70

7:34

1:22:20.40

11

51

Chris Barkoozis

38

7

08:13.30

32:52

8

04:10.00

 

10

43:10.10

18.3

10

01:20.30

 

11

27:41.50

8:56

1:24:35.20

12

55

Jason Dotson

39

8

09:33.40

38:12

9

03:09.20

 

11

43:22.80

18.3

11

02:41.30

 

12

29:52.10

9:38

1:28:38.80

13

66

Frank Perkins

39

14

19:22.80

77:28

14

07:40.85

 

14

43:52.85

18.1

14

05:09.35

 

13

32:41.25

10:33

1:48:47.10

14

68

Thomas Dison

39

12

15:31.60

62:04

13

04:05.30

 

13

49:06.95

16.1

13

00:53.70

 

14

40:58.75

13:13

1:50:36.30

 
Top

Male 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

10

Andreas Maher

44

1

08:20.50

33:20

1

01:06.30

 

1

34:39.85

22.9

1

00:49.25

 

1

20:11.25

6:31

1:05:07.15

2

17

Cody Riley

44

2

08:42.30

34:48

2

01:07.20

 

2

35:12.15

22.5

2

00:49.95

 

2

22:46.35

7:21

1:08:37.95

3

31

Bob Zollmann

41

6

10:15.75

41:00

6

02:00.40

 

4

38:22.70

20.6

4

01:14.30

 

3

24:32.40

7:55

1:16:25.55

4

34

Edward Harrison

42

3

09:12.95

36:48

3

01:46.50

 

3

36:50.85

21.5

3

01:05.60

 

4

27:58.60

9:01

1:16:54.50

5

38

Volney Willett

41

5

10:11.80

40:44

5

01:52.10

 

5

41:51.00

18.9

7

02:35.70

 

5

23:38.30

7:37

1:20:08.90

6

39

Rob Heckert

40

4

09:35.25

38:20

4

01:56.45

 

7

43:00.10

18.4

6

01:14.65

 

6

24:25.35

7:53

1:20:11.80

7

45

Mike Ransick

44

8

10:52.30

43:28

7

01:59.50

 

6

41:09.90

19.2

5

00:59.60

 

7

26:52.45

8:40

1:21:53.75

8

50

Mark Sweeney

44

7

10:33.95

42:12

9

04:04.45

 

9

45:43.80

17.3

9

00:27.40

 

8

22:52.80

7:23

1:23:42.40

9

52

Matthew Cheatham

41

10

11:36.10

46:24

10

03:08.40

 

8

42:29.10

18.6

8

01:27.25

 

9

27:07.20

8:45

1:25:48.05

10

61

Seth Burgett

40

9

11:17.20

45:08

8

02:24.60

 

10

49:21.95

16.0

10

02:25.10

 

10

29:02.95

9:22

1:34:31.80

 
Top

Male 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

22

Ed Kruse

46

1

08:09.70

32:36

1

01:13.35

 

1

38:18.00

20.7

1

00:50.35

 

1

23:10.95

7:28

1:11:42.35

 
Top

Male 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

13

Rob Thames

50

1

07:31.65

30:04

1

01:54.50

 

1

36:11.05

21.9

1

01:58.70

 

1

18:34.10

5:59

1:06:10.00

2

27

Rick Steward

54

3

09:34.30

38:16

2

01:31.20

 

2

36:13.65

21.9

2

00:46.85

 

2

26:47.55

8:38

1:14:53.55

3

37

Michael Novacich

51

2

09:27.40

37:48

3

02:15.40

 

3

42:25.90

18.7

3

01:32.40

 

3

24:25.30

7:53

1:20:06.40

4

59

Steven Chabak

52

4

15:10.60

60:40

4

02:18.30

 

4

43:43.45

18.1

4

00:58.10

 

4

30:11.90

9:44

1:32:22.35

5

63

Ronnie Johnson

53

5

15:22.10

61:28

5

03:23.40

 

5

45:42.50

17.3

5

02:03.75

 

5

29:09.25

9:24

1:35:41.00

6

70

Mitchell Johnson

50

6

20:07.95

80:28

6

05:24.35

 

6

1:00:36.35

13.1

6

02:58.85

 

6

42:51.70

13:49

2:11:59.20

 
Top

Male 55 to 59

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

19

Dennis Noel

56

3

09:58.20

39:52

2

01:02.80

 

1

34:16.10

23.1

1

00:56.65

 

1

22:50.30

7:22

1:09:04.05

2

26

Andy Kilhoffer

55

2

09:23.75

37:32

3

01:50.00

 

3

37:29.65

21.1

3

01:09.40

 

2

23:38.45

7:37

1:13:31.25

3

33

William Burger

58

1

09:18.40

37:12

1

01:36.80

 

2

36:49.65

21.5

2

01:01.70

 

3

27:56.60

9:01

1:16:43.15

4

60

John Rosa

59

4

14:03.80

56:12

4

02:54.80

 

4

47:59.30

16.5

4

02:39.30

 

4

25:32.60

8:14

1:33:09.80

 
Top

Male 60 to 64

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

65

Rick Bender

62

1

09:15.40

37:00

1

04:49.05

 

1

51:36.85

15.3

1

02:44.55

 

1

38:23.05

12:23

1:46:48.90

 

Clydesdale/Athena

Top

Athena

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

2

Pennie Zollmann

39

1

09:28.90

37:52

1

01:35.05

 

1

41:02.35

19.3

1

01:41.25

 

1

28:18.85

9:08

1:22:06.40

2

5

Kristin Harvey

29

2

10:40.40

42:40

2

01:44.30

 

2

47:59.55

16.5

2

00:33.20

 

2

30:19.50

9:47

1:31:16.95

 
Top

Clydesdale

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Daniel Dewent

40

1

08:15.40

33:00

1

01:45.25

 

1

38:53.35

20.4

1

00:47.90

 

1

24:50.10

8:01

1:14:32.00

2

3

Joe Mueller

24

5

15:12.75

60:48

4

01:40.40

 

3

39:22.95

20.1

2

02:17.70

 

2

23:52.25

7:42

1:22:26.05

3

4

Granville Colvin

32

2

13:06.30

52:24

2

02:20.00

 

2

40:48.10

19.4

3

02:28.70

 

3

29:42.95

9:35

1:28:26.05

4

6

Dan Breu

32

3

13:09.15

52:36

3

03:31.15

 

4

50:30.05

15.7

4

00:15.60

 

4

26:19.40

8:29

1:33:45.35

5

7

Cheston Hays

40

6

17:52.10

71:28

6

02:14.50

 

5

48:27.60

16.3

5

01:31.75

 

5

31:44.35

10:14

1:41:50.30

6

8

Robert Von Gerds

34

4

14:13.60

56:52

5

03:47.35

 

6

53:08.80

14.9

6

01:37.45

 

6

40:23.00

13:02

1:53:10.20