2011 Cutting Edge May Madness

Age Group Results

May 15, 2011


Results By (ChampionChip 24/7)

Men: 0- 0 1-12 13-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-84 85-99
Women: 0- 0 1-12 13-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-84 85-99

Age Group

Overall Female Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

18

Moira Atkinson

43

1

08:37.70

34:28

2

01:29.15

 

1

38:12.95

20.7

2

01:05.35

 

2

25:22.45

8:11

1:14:47.60

2

24

Brandy Hudson

27

2

08:42.65

34:48

1

01:06.65

 

3

40:55.50

19.4

1

00:47.75

 

1

25:22.20

8:11

1:16:54.75

3

29

Beth McClure

52

3

08:52.95

35:28

3

01:57.85

 

2

38:49.05

20.4

3

01:10.85

 

3

28:20.65

9:08

1:19:11.35

 
Top

Female 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

63

Kimberly Firth

24

1

08:51.80

35:24

1

03:06.25

 

1

58:37.40

13.5

1

00:37.50

 

1

40:20.80

13:01

1:51:33.75

 
Top

Female 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

32

Kelley Kissel

29

1

07:07.45

28:28

1

02:28.35

 

1

43:58.30

18.0

1

01:10.75

 

1

25:59.45

8:23

1:20:44.30

2

45

Erin Benanzer

29

2

09:29.20

37:56

2

03:20.85

 

2

48:53.70

16.2

2

01:40.75

 

2

24:50.05

8:01

1:28:14.55

 
Top

Female 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

39

Jennifer Eason

31

1

08:41.75

34:44

1

03:49.65

 

1

44:57.25

17.6

1

01:29.10

 

1

24:23.00

7:52

1:23:20.75

2

59

Lisa Himes

34

3

11:58.60

47:52

2

03:03.10

 

2

52:30.40

15.1

2

01:28.50

 

2

33:07.30

10:41

1:42:07.90

3

61

Kathryn Elder

30

4

13:55.15

55:40

4

04:19.85

 

3

54:22.85

14.6

3

01:00.55

 

3

33:57.40

10:57

1:47:35.80

4

65

Stacy Tarwater

32

2

11:14.45

44:56

3

05:45.40

 

4

59:15.25

13.4

4

00:55.95

 

4

37:14.60

12:01

1:54:25.65

 
Top

Female 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

41

Kristin Ebert

37

2

11:12.95

44:48

2

03:20.30

 

1

42:46.35

18.5

1

01:22.65

 

1

26:39.95

8:36

1:25:22.20

2

53

Kyra Cass

38

1

08:35.50

34:20

1

04:20.20

 

2

49:21.85

16.0

2

02:18.85

 

2

30:20.15

9:47

1:34:56.55

 
Top

Female 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

43

Teresa Dunaway

40

1

10:12.10

40:48

1

01:19.90

 

1

47:26.65

16.7

1

00:56.40

 

1

26:36.95

8:35

1:26:32.00

 
Top

Female 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

54

Diane Grubb

54

1

10:11.95

40:44

1

02:36.95

 

1

49:12.00

16.1

1

02:07.35

 

1

34:44.15

11:12

1:38:52.40

2

67

Viv Hudson

50

2

19:45.55

79:00

2

02:30.00

 

2

58:39.05

13.5

2

01:05.80

 

2

46:32.15

15:01

2:08:32.55

 
Top

Overall Male Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Michael Hartmann

36

1

06:06.10

24:24

1

00:44.90

 

2

31:52.80

24.9

1

00:53.20

 

2

18:34.35

5:59

58:11.35

2

2

Matthew Bartsch

29

2

06:29.20

25:56

3

02:39.45

 

1

31:06.10

25.5

3

01:02.50

 

1

18:07.80

5:51

59:25.05

3

3

Eric McRae

46

3

08:48.70

35:12

2

01:12.60

 

3

32:31.75

24.4

2

00:55.80

 

3

20:18.30

6:33

1:03:47.15

 
Top

Male 16 to 19

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

12

Daniel Pearson

16

1

08:48.15

35:12

1

01:35.10

 

1

39:46.85

19.9

1

00:44.70

 

1

20:40.85

6:40

1:11:35.65

2

49

Christopher Eakle

19

2

08:57.75

35:48

3

03:45.70

 

2

52:24.65

15.1

2

02:12.15

 

2

25:54.80

8:21

1:33:15.05

3

51

Brian Eakle

16

3

09:18.25

37:12

2

02:58.60

 

3

54:44.65

14.5

3

00:26.65

 

3

26:12.10

8:27

1:33:40.25

DQ

DNF

Cody Pyle

16

4

14:24.20

57:36

4

03:59.60

 

4

1:00:47.70

13.0

 

 

 

 

 

 

 

 
Top

Male 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

23

Mikey Firth

21

1

06:19.25

25:16

1

01:48.10

 

1

43:21.90

18.3

1

01:55.65

 

1

23:04.10

7:26

1:16:29.00

 
Top

Male 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

19

Brock Turner

25

1

08:40.25

34:40

1

00:42.75

 

1

43:40.60

18.1

1

00:31.75

 

1

21:24.95

6:54

1:15:00.30

2

40

Anthony Larsen

28

2

09:41.00

38:44

 

 

 

 

 

 

2

50:18.20

 

2

24:00.40

7:45

1:23:59.60

3

50

Shay Gibson

28

4

10:56.60

43:44

2

03:38.95

 

2

54:15.50

14.6

3

00:32.10

 

3

24:01.80

7:45

1:33:24.95

4

57

Ari Dropkin

26

3

09:54.20

39:36

4

06:37.40

 

3

55:03.45

14.4

4

00:35.85

 

4

28:33.15

9:13

1:40:44.05

DNF

DNF

Marshall Sunshine

25

5

11:03.40

44:12

3

05:27.00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Top

Male 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

6

Brett Conradt

32

2

07:23.95

29:32

1

01:22.55

 

1

37:08.50

21.3

1

01:25.75

 

1

21:49.00

7:02

1:09:09.75

2

10

Kevin Kuhns

30

4

08:13.90

32:52

2

00:51.00

 

2

37:47.90

21.0

2

01:38.10

 

2

22:56.60

7:24

1:11:27.50

3

13

Michael Crist

30

9

09:28.45

37:52

6

02:36.60

 

4

37:43.30

21.0

4

00:29.25

 

3

21:20.50

6:53

1:11:38.10

4

14

Curtis Drake

32

3

07:38.75

30:32

3

01:31.00

 

3

39:15.85

20.2

3

00:56.75

 

4

23:07.90

7:27

1:12:30.25

5

16

Mike Doyle

34

5

08:25.15

33:40

4

01:12.15

 

5

40:52.70

19.4

5

01:00.30

 

5

22:37.20

7:18

1:14:07.50

6

17

Nathan Wilhite

31

6

09:09.25

36:36

8

03:44.55

 

6

38:21.60

20.7

6

01:29.15

 

6

21:24.25

6:54

1:14:08.80

7

26

Josh Castagno

32

10

10:44.70

42:56

9

02:14.65

 

7

39:31.65

20.0

7

01:07.90

 

7

24:13.60

7:49

1:17:52.50

8

27

Todd Benanzer

30

1

06:57.85

27:48

5

02:43.00

 

8

43:19.80

18.3

8

01:36.15

 

8

23:28.10

7:34

1:18:04.90

9

35

Nick Paulson

31

8

09:27.65

37:48

7

02:55.95

 

9

42:07.50

18.8

9

01:15.75

 

9

25:45.65

8:18

1:21:32.50

10

36

Wesley Gilbreath

32

12

12:15.95

49:00

12

03:01.95

 

10

41:58.80

18.9

10

00:38.60

 

10

24:24.20

7:52

1:22:19.50

11

42

Kenneth Hyland

32

7

09:19.35

37:16

10

04:23.75

 

11

45:34.70

17.4

11

02:46.15

 

11

24:17.30

7:50

1:26:21.25

12

60

Andrew Pudymaitis

33

11

10:46.20

43:04

11

03:39.95

 

12

57:03.15

13.9

12

00:40.10

 

12

32:15.30

10:24

1:44:24.70

 
Top

Male 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

8

Kevin Connelly

35

2

07:34.55

30:16

3

02:48.05

 

2

36:05.25

21.9

2

01:41.45

 

1

21:25.75

6:55

1:09:35.05

2

9

John Simmons

36

3

07:47.70

31:08

1

00:57.55

 

1

37:34.05

21.1

1

00:56.25

 

2

23:26.35

7:34

1:10:41.90

3

11

Charlie Blackburn

39

1

06:57.05

27:48

2

02:09.20

 

3

39:25.40

20.1

3

01:01.30

 

3

22:01.85

7:06

1:11:34.80

4

37

Alan Ebert

39

4

10:10.85

40:40

7

04:10.85

 

4

40:35.50

19.5

4

01:53.65

 

4

25:57.90

8:22

1:22:48.75

5

38

Steve Breitwieser

35

6

10:53.15

43:32

4

01:45.40

 

5

43:04.45

18.4

5

01:13.75

 

5

26:22.70

8:30

1:23:19.45

6

44

Andy Powell

37

7

11:26.50

45:44

5

02:04.70

 

6

47:08.30

16.8

6

00:54.45

 

6

26:38.85

8:35

1:28:12.80

7

48

John Buchta

38

9

13:21.05

53:24

9

07:27.15

 

8

46:28.90

17.0

8

01:30.95

 

7

23:58.35

7:44

1:32:46.40

8

55

Robert Totra

37

8

12:10.85

48:40

6

01:41.50

 

7

47:47.85

16.6

7

01:03.95

 

8

36:44.35

11:51

1:39:28.50

9

56

Paul Melton

37

5

10:38.55

42:32

8

05:50.05

 

9

58:10.50

13.6

9

00:36.40

 

9

25:20.00

8:10

1:40:35.50

 
Top

Male 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

5

Scott Dahman

40

1

07:22.95

29:28

1

01:49.15

 

1

33:24.80

23.7

1

01:09.60

 

1

21:14.40

6:51

1:05:00.90

2

7

Mike Dunaway

41

3

08:26.65

33:44

2

01:28.15

 

2

35:35.00

22.3

2

00:50.75

 

2

23:10.00

7:28

1:09:30.55

3

15

Bob Zollmann

42

5

08:40.55

34:40

4

02:16.10

 

3

37:30.05

21.1

3

00:52.90

 

3

23:22.05

7:32

1:12:41.65

4

21

Jeff Stover

44

2

08:09.60

32:36

3

01:55.55

 

5

41:21.65

19.2

5

00:49.95

 

4

23:53.60

7:42

1:16:10.35

5

22

James Jesse

41

6

08:42.95

34:48

7

03:02.65

 

4

39:02.95

20.3

4

01:23.50

 

5

24:05.35

7:46

1:16:17.40

6

28

Ed Moss

42

11

11:12.20

44:48

10

01:59.00

 

7

40:14.10

19.7

7

01:14.35

 

6

23:27.25

7:34

1:18:06.90

7

30

Willett Volney

42

4

08:34.50

34:16

5

02:48.00

 

8

43:03.80

18.4

9

02:49.95

 

7

22:51.50

7:22

1:20:07.75

8

31

Rob Heckert

41

8

09:30.00

38:00

6

02:03.55

 

6

41:42.35

19.0

6

01:22.40

 

8

25:33.20

8:15

1:20:11.50

9

33

Matthew Maruckaitis

40

9

10:17.20

41:08

9

02:44.50

 

9

41:31.30

19.1

8

01:08.10

 

9

25:33.35

8:15

1:21:14.45

10

34

Jeff Firnett

41

7

09:18.15

37:12

8

02:29.65

 

11

45:39.40

17.3

11

01:06.15

 

10

22:54.90

7:23

1:21:28.25

11

47

Thomas Dison

40

10

10:42.80

42:48

11

02:54.75

 

10

42:39.30

18.6

10

01:53.45

 

11

34:16.15

11:03

1:32:26.45

12

58

Azhar Shah

42

13

13:51.00

55:24

13

04:27.80

 

12

52:05.90

15.2

12

01:28.95

 

12

28:52.40

9:19

1:40:46.05

13

62

Steve Heick

40

12

11:19.15

45:16

12

03:26.05

 

13

58:51.60

13.5

13

01:27.35

 

13

35:09.80

11:20

1:50:13.95

 
Top

Male 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

Martin Gruebele

47

1

08:03.00

32:12

1

02:00.90

 

1

32:24.40

24.4

1

01:22.65

 

1

20:31.10

6:37

1:04:22.05

2

20

Kent Starwalt

47

2

08:54.50

35:36

2

01:37.25

 

2

40:13.85

19.7

2

00:43.30

 

2

24:19.70

7:51

1:15:48.60

3

46

David Eakle

46

3

09:27.35

37:48

3

03:50.65

 

3

46:44.00

16.9

3

01:52.30

 

3

29:28.90

9:30

1:31:23.20

 
Top

Male 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

DNF

DNF

Dana Pyle

50

1

15:19.25

61:16

1

07:57.60

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Top

Male 55 to 59

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

25

Rick Steward

55

1

09:16.65

37:04

1

01:36.20

 

1

38:25.10

20.6

1

00:45.30

 

1

27:23.15

8:50

1:17:26.40

2

52

Paul Papke

55

2

12:15.35

49:00

2

03:45.50

 

2

46:01.55

17.2

2

01:59.85

 

2

30:20.90

9:47

1:34:23.15

 
Top

Male 60 to 64

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

64

Earl May

64

1

12:06.05

48:24

1

03:42.75

 

1

47:11.65

16.8

1

02:11.45

 

1

46:49.35

15:06

1:52:01.25

2

66

Stan Kuhns

60

2

13:42.05

54:48

2

08:42.55

 

2

57:11.65

13.9

2

00:35.20

 

2

39:36.75

12:46

1:59:48.20

 

Clydesdale/Athena

Top

Clydesdale

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Charles Rubright

40

1

08:17.20

33:08

1

01:52.20

 

1

36:04.70

22.0

1

01:12.95

 

1

26:39.00

8:36

1:14:06.05

2

2

John Silker

59

3

09:37.65

38:28

3

02:01.40

 

2

38:59.85

20.3

2

01:09.15

 

2

26:11.30

8:27

1:17:59.35

3

3

Granville Colvin

33

2

08:56.70

35:44

2

01:36.15

 

3

40:14.90

19.7

3

01:12.45

 

3

27:43.10

8:56

1:19:43.30

4

4

Cheston Hays

41

5

11:24.50

45:36

4

01:20.80

 

5

51:18.00

15.4

5

01:56.45

 

4

29:21.85

9:28

1:35:21.60

5

5

Benjamin Siemer

29

4

10:27.00

41:48

5

03:31.60

 

4

48:44.50

16.3

4

01:11.05

 

5

33:48.40

10:54

1:37:42.55