2011 Cutting Edge May Madness

Overall Results

May 15, 2011


Results By (ChampionChip 24/7)
 

Age Group

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

Michael Hartmann

206

36

M

1

06:06.10

24:24

1

00:44.90

 

1

31:52.80

24.9

1

00:53.20

 

1

18:34.35

5:59

58:11.35

2

Matthew Bartsch

196

29

M

3

06:29.20

25:56

7

02:39.45

 

2

31:06.10

25.5

2

01:02.50

 

2

18:07.80

5:51

59:25.05

3

Eric McRae

217

46

M

26

08:48.70

35:12

16

01:12.60

 

4

32:31.75

24.4

3

00:55.80

 

3

20:18.30

6:33

1:03:47.15

4

Martin Gruebele

225

47

M

12

08:03.00

32:12

17

02:00.90

 

3

32:24.40

24.4

5

01:22.65

 

4

20:31.10

6:37

1:04:22.05

5

Scott Dahman

227

40

M

7

07:22.95

29:28

9

01:49.15

 

5

33:24.80

23.7

4

01:09.60

 

5

21:14.40

6:51

1:05:00.90

6

Brett Conradt

219

32

M

8

07:23.95

29:32

4

01:22.55

 

7

37:08.50

21.3

8

01:25.75

 

6

21:49.00

7:02

1:09:09.75

7

Mike Dunaway

202

41

M

16

08:26.65

33:44

15

01:28.15

 

6

35:35.00

22.3

6

00:50.75

 

7

23:10.00

7:28

1:09:30.55

8

Kevin Connelly

158

35

M

9

07:34.55

30:16

20

02:48.05

 

9

36:05.25

21.9

9

01:41.45

 

8

21:25.75

6:55

1:09:35.05

9

John Simmons

233

36

M

11

07:47.70

31:08

3

00:57.55

 

8

37:34.05

21.1

7

00:56.25

 

9

23:26.35

7:34

1:10:41.90

10

Kevin Kuhns

160

30

M

14

08:13.90

32:52

5

00:51.00

 

10

37:47.90

21.0

10

01:38.10

 

10

22:56.60

7:24

1:11:27.50

11

Charlie Blackburn

231

39

M

4

06:57.05

27:48

6

02:09.20

 

14

39:25.40

20.1

14

01:01.30

 

11

22:01.85

7:06

1:11:34.80

12

Daniel Pearson

184

16

M

25

08:48.15

35:12

21

01:35.10

 

18

39:46.85

19.9

18

00:44.70

 

12

20:40.85

6:40

1:11:35.65

13

Michael Crist

214

30

M

38

09:28.45

37:52

32

02:36.60

 

17

37:43.30

21.0

16

00:29.25

 

13

21:20.50

6:53

1:11:38.10

14

Curtis Drake

240

32

M

10

07:38.75

30:32

8

01:31.00

 

12

39:15.85

20.2

12

00:56.75

 

14

23:07.90

7:27

1:12:30.25

15

Bob Zollmann

182

42

M

21

08:40.55

34:40

25

02:16.10

 

13

37:30.05

21.1

11

00:52.90

 

15

23:22.05

7:32

1:12:41.65

16

Mike Doyle

218

34

M

15

08:25.15

33:40

12

01:12.15

 

19

40:52.70

19.4

20

01:00.30

 

16

22:37.20

7:18

1:14:07.50

17

Nathan Wilhite

163

31

M

31

09:09.25

36:36

40

03:44.55

 

23

38:21.60

20.7

24

01:29.15

 

17

21:24.25

6:54

1:14:08.80

18

Moira Atkinson

234

43

F

19

08:37.70

34:28

19

01:29.15

 

11

38:12.95

20.7

13

01:05.35

 

18

25:22.45

8:11

1:14:47.60

19

Brock Turner

223

25

M

20

08:40.25

34:40

10

00:42.75

 

28

43:40.60

18.1

26

00:31.75

 

19

21:24.95

6:54

1:15:00.30

20

Kent Starwalt

210

47

M

29

08:54.50

35:36

22

01:37.25

 

21

40:13.85

19.7

19

00:43.30

 

20

24:19.70

7:51

1:15:48.60

21

Jeff Stover

222

44

M

13

08:09.60

32:36

18

01:55.55

 

24

41:21.65

19.2

23

00:49.95

 

21

23:53.60

7:42

1:16:10.35

22

James Jesse

224

41

M

24

08:42.95

34:48

29

03:02.65

 

22

39:02.95

20.3

22

01:23.50

 

22

24:05.35

7:46

1:16:17.40

23

Mikey Firth

162

21

M

2

06:19.25

25:16

2

01:48.10

 

25

43:21.90

18.3

25

01:55.65

 

23

23:04.10

7:26

1:16:29.00

24

Brandy Hudson

198

27

F

23

08:42.65

34:48

14

01:06.65

 

20

40:55.50

19.4

21

00:47.75

 

24

25:22.20

8:11

1:16:54.75

25

Rick Steward

175

55

M

32

09:16.65

37:04

24

01:36.20

 

15

38:25.10

20.6

15

00:45.30

 

25

27:23.15

8:50

1:17:26.40

 
 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

26

Josh Castagno

200

32

M

49

10:44.70

42:56

42

02:14.65

 

26

39:31.65

20.0

27

01:07.90

 

26

24:13.60

7:49

1:17:52.50

27

Todd Benanzer

167

30

M

5

06:57.85

27:48

13

02:43.00

 

27

43:19.80

18.3

28

01:36.15

 

27

23:28.10

7:34

1:18:04.90

28

Ed Moss

189

42

M

54

11:12.20

44:48

44

01:59.00

 

30

40:14.10

19.7

30

01:14.35

 

28

23:27.25

7:34

1:18:06.90

29

Beth McClure

193

52

F

28

08:52.95

35:28

23

01:57.85

 

16

38:49.05

20.4

17

01:10.85

 

29

28:20.65

9:08

1:19:11.35

30

Willett Volney

238

42

M

17

08:34.50

34:16

26

02:48.00

 

32

43:03.80

18.4

36

02:49.95

 

30

22:51.50

7:22

1:20:07.75

31

Rob Heckert

192

41

M

40

09:30.00

38:00

28

02:03.55

 

29

41:42.35

19.0

29

01:22.40

 

31

25:33.20

8:15

1:20:11.50

32

Kelley Kissel

197

29

F

6

07:07.45

28:28

11

02:28.35

 

31

43:58.30

18.0

31

01:10.75

 

32

25:59.45

8:23

1:20:44.30

33

Matthew Maruckaitis

230

40

M

46

10:17.20

41:08

43

02:44.50

 

34

41:31.30

19.1

32

01:08.10

 

33

25:33.35

8:15

1:21:14.45

34

Jeff Firnett

179

41

M

33

09:18.15

37:12

30

02:29.65

 

40

45:39.40

17.3

39

01:06.15

 

34

22:54.90

7:23

1:21:28.25

35

Nick Paulson

171

31

M

37

09:27.65

37:48

34

02:55.95

 

33

42:07.50

18.8

33

01:15.75

 

35

25:45.65

8:18

1:21:32.50

36

Wesley Gilbreath

165

32

M

63

12:15.95

49:00

56

03:01.95

 

38

41:58.80

18.9

37

00:38.60

 

36

24:24.20

7:52

1:22:19.50

37

Alan Ebert

195

39

M

43

10:10.85

40:40

50

04:10.85

 

35

40:35.50

19.5

34

01:53.65

 

37

25:57.90

8:22

1:22:48.75

38

Steve Breitwieser

187

35

M

51

10:53.15

43:32

36

01:45.40

 

36

43:04.45

18.4

35

01:13.75

 

38

26:22.70

8:30

1:23:19.45

39

Jennifer Eason

190

31

F

22

08:41.75

34:44

35

03:49.65

 

41

44:57.25

17.6

41

01:29.10

 

39

24:23.00

7:52

1:23:20.75

40

Anthony Larsen

174

28

M

41

09:41.00

38:44

 

 

 

 

 

 

43

50:18.20

 

40

24:00.40

7:45

1:23:59.60

41

Kristin Ebert

194

37

F

55

11:12.95

44:48

52

03:20.30

 

39

42:46.35

18.5

40

01:22.65

 

41

26:39.95

8:36

1:25:22.20

42

Kenneth Hyland

204

32

M

35

09:19.35

37:16

48

04:23.75

 

43

45:34.70

17.4

46

02:46.15

 

42

24:17.30

7:50

1:26:21.25

43

Teresa Dunaway

201

40

F

45

10:12.10

40:48

27

01:19.90

 

42

47:26.65

16.7

42

00:56.40

 

43

26:36.95

8:35

1:26:32.00

44

Andy Powell

178

37

M

58

11:26.50

45:44

46

02:04.70

 

45

47:08.30

16.8

44

00:54.45

 

44

26:38.85

8:35

1:28:12.80

45

Erin Benanzer

168

29

F

39

09:29.20

37:56

39

03:20.85

 

47

48:53.70

16.2

48

01:40.75

 

45

24:50.05

8:01

1:28:14.55

46

David Eakle

235

46

M

36

09:27.35

37:48

45

03:50.65

 

44

46:44.00

16.9

45

01:52.30

 

46

29:28.90

9:30

1:31:23.20

47

Thomas Dison

239

40

M

48

10:42.80

42:48

47

02:54.75

 

37

42:39.30

18.6

38

01:53.45

 

47

34:16.15

11:03

1:32:26.45

48

John Buchta

166

38

M

64

13:21.05

53:24

66

07:27.15

 

54

46:28.90

17.0

55

01:30.95

 

48

23:58.35

7:44

1:32:46.40

49

Christopher Eakle

237

19

M

30

08:57.75

35:48

37

03:45.70

 

52

52:24.65

15.1

53

02:12.15

 

49

25:54.80

8:21

1:33:15.05

50

Shay Gibson

211

28

M

52

10:56.60

43:44

53

03:38.95

 

56

54:15.50

14.6

57

00:32.10

 

50

24:01.80

7:45

1:33:24.95

 
 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

51

Brian Eakle

236

16

M

34

09:18.25

37:12

33

02:58.60

 

53

54:44.65

14.5

54

00:26.65

 

51

26:12.10

8:27

1:33:40.25

52

Paul Papke

154

55

M

62

12:15.35

49:00

58

03:45.50

 

49

46:01.55

17.2

49

01:59.85

 

52

30:20.90

9:47

1:34:23.15

53

Kyra Cass

212

38

F

18

08:35.50

34:20

41

04:20.20

 

50

49:21.85

16.0

51

02:18.85

 

53

30:20.15

9:47

1:34:56.55

54

Diane Grubb

228

54

F

44

10:11.95

40:44

38

02:36.95

 

48

49:12.00

16.1

50

02:07.35

 

54

34:44.15

11:12

1:38:52.40

55

Robert Totra

186

37

M

61

12:10.85

48:40

49

01:41.50

 

46

47:47.85

16.6

47

01:03.95

 

55

36:44.35

11:51

1:39:28.50

56

Paul Melton

164

37

M

47

10:38.55

42:32

59

05:50.05

 

63

58:10.50

13.6

64

00:36.40

 

56

25:20.00

8:10

1:40:35.50

57

Ari Dropkin

172

26

M

42

09:54.20

39:36

61

06:37.40

 

60

55:03.45

14.4

61

00:35.85

 

57

28:33.15

9:13

1:40:44.05

58

Azhar Shah

213

42

M

66

13:51.00

55:24

64

04:27.80

 

57

52:05.90

15.2

59

01:28.95

 

58

28:52.40

9:19

1:40:46.05

59

Lisa Himes

215

34

F

59

11:58.60

47:52

55

03:03.10

 

55

52:30.40

15.1

56

01:28.50

 

59

33:07.30

10:41

1:42:07.90

60

Andrew Pudymaitis

156

33

M

50

10:46.20

43:04

51

03:39.95

 

59

57:03.15

13.9

60

00:40.10

 

60

32:15.30

10:24

1:44:24.70

61

Kathryn Elder

203

30

F

67

13:55.15

55:40

63

04:19.85

 

61

54:22.85

14.6

62

01:00.55

 

61

33:57.40

10:57

1:47:35.80

62

Steve Heick

157

40

M

57

11:19.15

45:16

54

03:26.05

 

62

58:51.60

13.5

63

01:27.35

 

62

35:09.80

11:20

1:50:13.95

63

Kimberly Firth

161

24

F

27

08:51.80

35:24

31

03:06.25

 

58

58:37.40

13.5

58

00:37.50

 

63

40:20.80

13:01

1:51:33.75

64

Earl May

208

64

M

60

12:06.05

48:24

57

03:42.75

 

51

47:11.65

16.8

52

02:11.45

 

64

46:49.35

15:06

1:52:01.25

65

Stacy Tarwater

207

32

F

56

11:14.45

44:56

62

05:45.40

 

64

59:15.25

13.4

65

00:55.95

 

65

37:14.60

12:01

1:54:25.65

66

Stan Kuhns

232

60

M

65

13:42.05

54:48

68

08:42.55

 

66

57:11.65

13.9

66

00:35.20

 

66

39:36.75

12:46

1:59:48.20

67

Viv Hudson

199

50

F

70

19:45.55

79:00

67

02:30.00

 

67

58:39.05

13.5

67

01:05.80

 

67

46:32.15

15:01

2:08:32.55

DQ

Cody Pyle

177

16

M

68

14:24.20

57:36

65

03:59.60

 

65

1:00:47.70

13.0

 

 

 

 

 

 

 

 

Clydesdale/Athena

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Bike -------

------- T2 -------

------- Run -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Time

1

Charles Rubright

241

40

M

1

08:17.20

33:08

1

01:52.20

 

1

36:04.70

22.0

1

01:12.95

 

1

26:39.00

8:36

1:14:06.05

2

John Silker

155

59

M

3

09:37.65

38:28

3

02:01.40

 

2

38:59.85

20.3

2

01:09.15

 

2

26:11.30

8:27

1:17:59.35

3

Granville Colvin

209

33

M

2

08:56.70

35:44

2

01:36.15

 

3

40:14.90

19.7

3

01:12.45

 

3

27:43.10

8:56

1:19:43.30

4

Cheston Hays

180

41

M

5

11:24.50

45:36

4

01:20.80

 

5

51:18.00

15.4

5

01:56.45

 

4

29:21.85

9:28

1:35:21.60

5

Benjamin Siemer

229

29

M

4

10:27.00

41:48

5

03:31.60

 

4

48:44.50

16.3

4

01:11.05

 

5

33:48.40

10:54

1:37:42.55