Cutting Edge May Madness

Age Group Results

May 20, 2007


Results By Matton Beach Multisport

Age Group

Female 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

23

Carolyn Daley Scott

27

1

07:57.40

1.89

01:26.10

2

42:45.95

18.2

00:59.70

2

25:24.40

8:12

1:18:34.00

2

30

Elizabeth Uhrich

26

2

08:22.15

1.79

02:07.55

1

42:39.60

18.3

01:06.70

4

26:08.15

8:26

1:20:25.00

3

40

Jessica Wilocki

26

3

11:24.20

1.32

01:57.55

3

44:54.35

17.4

01:07.65

3

26:06.30

8:25

1:25:30.00

4

54

Sandra Locke-Zora

29

5

13:13.95

1.13

02:12.90

6

51:32.75

15.1

00:38.80

1

24:57.10

8:03

1:32:36.00

5

60

Lindsey Thomas

25

4

12:13.35

1.23

01:45.10

5

49:32.90

15.7

01:17.55

6

31:19.40

10:06

1:36:09.00

6

61

Rachal Roach

26

6

14:29.85

1.04

01:55.60

4

48:12.20

16.2

01:01.25

5

30:37.05

9:53

1:36:16.00

 

Female 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

14

Jennifer Anderson

34

1

07:52.20

1.91

01:39.15

1

42:18.45

18.4

01:04.40

1

21:12.05

6:50

1:14:07.00

2

31

Cheri Work

34

3

08:20.25

1.80

01:14.40

2

43:24.85

18.0

00:48.30

2

27:02.50

8:43

1:20:51.00

3

34

Emily Hurley

30

2

08:19.45

1.80

01:57.05

3

43:27.35

18.0

01:02.60

3

28:20.55

9:08

1:23:07.00

4

52

Christine Smith

30

5

09:15.30

1.62

01:19.40

4

47:19.55

16.5

01:08.00

6

33:17.25

10:44

1:32:20.00

5

56

Maura Douglas

31

4

08:50.85

1.70

03:30.40

5

50:11.00

15.5

01:19.90

4

29:13.55

9:25

1:33:06.00

6

64

Siobhan Akers

31

6

11:24.20

1.32

02:04.80

7

52:53.65

14.7

01:26.45

5

32:48.50

10:35

1:40:38.00

7

67

Brenda Philpot

30

7

13:51.25

1.08

02:13.05

6

50:25.70

15.5

01:21.30

7

36:43.80

11:51

1:44:36.00

 

Female 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

17

Stephanie Tuttle

39

3

08:53.15

1.69

01:25.75

1

39:48.75

19.6

00:41.10

1

24:20.95

7:51

1:15:10.00

2

35

Jacquelyn Owens

37

2

08:50.15

1.70

01:23.15

2

45:55.85

17.0

01:08.85

3

26:34.20

8:34

1:23:53.00

3

46

Theresa Campbell

35

5

13:13.45

1.13

02:08.00

3

49:19.50

15.8

00:36.15

2

25:39.60

8:16

1:30:57.00

4

55

Eliana Klier

35

1

07:19.35

2.05

02:20.45

4

50:44.05

15.4

01:15.00

5

31:19.35

10:06

1:32:59.00

5

58

Stephanie Davis

36

4

09:35.75

1.57

01:57.10

5

52:02.40

15.0

00:39.75

4

29:19.75

9:27

1:33:35.00

 

Female 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

63

Colleen Klein

43

1

11:10.50

1.34

01:47.05

1

47:37.90

16.4

01:35.95

1

36:49.30

11:53

1:39:01.00

 

Female 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

59

Marysue Baker

49

1

12:07.75

1.24

02:56.50

1

49:42.40

15.7

01:18.90

1

27:40.45

8:55

1:33:46.00

 

Male 16 to 19

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

21

Isaac Ervin

16

2

10:31.05

1.43

02:00.65

2

43:12.30

18.1

00:50.65

1

21:39.65

6:59

1:18:15.00

2

29

Luke Ervin

16

1

10:23.85

1.44

02:01.60

1

41:28.25

18.8

00:49.85

2

25:40.30

8:17

1:20:24.00

 

Male 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

6

Mike Strickley

20

1

08:23.00

1.79

00:52.40

1

35:57.35

21.7

01:12.55

1

21:12.60

6:50

1:07:38.00

2

8

Ramie Clagg

21

3

09:34.50

1.57

00:57.40

2

37:37.00

20.7

00:56.80

2

21:22.40

6:54

1:10:29.00

3

25

Ben Thompson

20

2

09:28.35

1.58

02:58.10

3

43:22.65

18.0

00:38.00

3

22:12.70

7:10

1:18:40.00

 

Male 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Tomasz Boba

28

1

06:50.90

2.20

00:26.80

1

33:05.45

23.6

00:34.95

1

19:31.00

6:18

1:00:30.00

2

5

Matthew McDonough

26

2

07:40.55

1.96

00:56.60

2

35:06.05

22.2

00:49.15

2

21:23.70

6:54

1:05:56.00

3

12

Chis Wilocki

28

3

08:08.65

1.84

00:48.45

3

37:32.00

20.8

01:04.60

7

26:12.65

8:27

1:13:47.00

4

18

Matthew Palmer

29

4

08:10.75

1.84

01:15.75

6

42:20.25

18.4

01:09.85

3

24:00.65

7:45

1:16:58.00

5

22

Mark Moore

25

6

09:00.25

1.67

02:29.15

5

42:08.45

18.5

00:33.65

4

24:09.30

7:47

1:18:21.00

6

32

John Kovacs

25

5

08:55.75

1.68

02:56.20

4

41:13.90

18.9

02:58.85

6

25:05.05

8:05

1:21:10.00

7

36

Rankin Weller

26

7

09:31.50

1.58

01:39.10

8

48:27.90

16.1

00:25.90

5

24:20.15

7:51

1:24:25.00

8

41

Jason Fergurson

25

8

10:25.95

1.44

02:15.60

7

44:39.60

17.5

00:56.10

8

29:30.20

9:31

1:27:48.00

 

Male 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

2

Michael Hartmann

32

1

06:21.65

2.36

00:49.65

1

34:37.30

22.5

00:41.70

1

18:44.50

6:03

1:01:15.00

2

4

Ernest Rigdon III

34

3

06:53.95

2.18

01:03.95

2

35:25.40

22.0

00:29.25

2

20:01.65

6:27

1:03:55.00

3

7

Brendan Gately

34

4

07:40.20

1.96

00:48.05

3

38:06.70

20.5

00:38.20

3

21:32.70

6:57

1:08:46.00

4

9

Brian Akers

32

2

06:48.50

2.21

00:51.95

4

40:00.70

19.5

00:47.55

5

22:08.45

7:08

1:10:38.00

5

24

Jorge Lara

32

6

09:10.95

1.64

00:56.40

5

43:25.15

18.0

01:01.00

6

24:00.90

7:45

1:18:35.00

6

33

Jeremy Sinaikin

30

5

08:11.50

1.83

03:04.75

6

47:44.85

16.3

00:38.30

4

21:33.10

6:57

1:21:13.00

7

42

Enrico Washington

30

8

11:36.55

1.29

02:18.85

7

47:50.55

16.3

00:45.70

8

25:21.95

8:11

1:27:54.00

8

50

Peter Olson

33

7

10:25.95

1.44

02:24.10

8

49:01.85

15.9

01:17.45

9

29:02.45

9:22

1:32:12.00

9

53

Shawn Hulm

32

9

15:09.65

0.99

01:47.20

9

50:00.00

15.6

00:39.30

7

24:44.30

7:59

1:32:21.00

 

Male 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

3

Ken Mantei

36

2

06:47.00

2.21

00:40.00

1

34:16.70

22.8

00:36.65

1

19:36.10

6:19

1:01:57.00

2

10

Michael Paul

37

3

08:16.65

1.81

01:38.95

2

36:50.30

21.2

01:00.50

4

24:30.50

7:54

1:12:17.00

3

13

David Pessin

37

5

08:35.25

1.75

01:19.40

4

39:15.05

19.9

00:50.45

3

24:03.40

7:45

1:14:04.00

4

15

Ben Akins

39

6

08:44.85

1.72

01:51.65

3

37:53.95

20.6

01:02.10

6

24:50.80

8:01

1:14:24.00

5

27

Mike Severy

36

11

11:17.85

1.33

02:23.20

5

41:15.90

18.9

01:27.60

2

23:53.00

7:42

1:20:18.00

6

28

Troy Blankenship

38

7

09:21.25

1.60

01:39.30

7

43:24.10

18.0

01:06.50

5

24:48.95

8:00

1:20:21.00

7

37

Terry Harmon

35

8

09:50.95

1.53

01:20.60

8

44:16.15

17.6

01:02.15

7

28:09.45

9:05

1:24:40.00

8

38

Jeff Mills

38

4

08:26.50

1.78

02:41.55

6

43:12.80

18.1

01:52.85

8

28:39.50

9:15

1:24:54.00

9

48

Rodney Davidson

37

9

10:06.25

1.49

02:17.50

10

47:16.10

16.5

00:51.60

9

31:02.80

10:01

1:31:35.00

10

57

Jens Tan

35

1

06:43.80

2.23

03:06.25

9

46:51.90

16.6

02:06.70

11

34:22.20

11:05

1:33:11.00

11

65

Louis Frick

38

10

10:37.40

1.41

02:46.00

12

51:01.65

15.3

00:55.55

12

37:27.35

12:05

1:42:48.00

12

66

Robert Van Horne

36

12

14:50.80

1.01

03:42.25

11

48:49.15

16.0

03:15.90

10

33:27.45

10:47

1:44:06.00

 

Male 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

26

Darrin Williams

43

4

12:06.40

1.24

02:28.75

1

40:07.60

19.4

01:26.10

1

22:38.25

7:18

1:18:48.00

2

45

Jack Scriber

41

3

12:04.90

1.24

02:16.90

3

44:58.00

17.3

01:33.65

2

29:18.00

9:27

1:30:12.00

3

49

John Long

40

2

10:14.65

1.47

01:22.25

2

43:26.85

18.0

01:24.15

3

35:26.65

11:26

1:31:55.00

 

Male 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

20

Bryan McDonald

49

1

08:49.60

1.70

02:55.60

1

38:53.40

20.1

01:45.10

1

25:29.85

8:13

1:17:54.00

2

47

Michael Novacich

48

3

11:30.00

1.30

02:41.15

2

44:27.30

17.5

01:40.15

3

31:01.05

10:00

1:31:20.00

3

62

Marty Baker

49

2

10:46.35

1.39

04:12.60

3

51:45.70

15.1

00:41.25

2

28:55.10

9:20

1:36:21.00

 

Male 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

16

John Kay

51

1

06:54.60

2.17

01:38.20

1

39:04.55

20.0

01:02.75

2

26:22.90

8:30

1:15:03.00

2

19

Gary Ervin

50

2

10:34.45

1.42

00:35.35

2

40:31.35

19.3

00:51.80

1

25:08.65

8:06

1:17:42.00

 

Male 55 to 59

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

11

Seymour Rifkind

56

2

10:14.25

1.47

02:23.50

1

37:33.20

20.8

00:54.95

1

21:44.75

7:01

1:12:51.00

2

39

Robert Gruber

57

3

11:18.45

1.33

02:06.95

3

41:55.25

18.6

01:24.15

3

28:13.20

9:06

1:24:58.00

3

43

Richard Frederick

57

4

13:43.05

1.09

04:12.10

2

41:30.95

18.8

01:59.65

2

26:44.30

8:37

1:28:10.00

4

44

Don Jonas

56

1

08:50.55

1.70

03:03.25

4

44:57.95

17.4

01:38.25

4

29:52.05

9:38

1:28:22.00

 

Male 75 to 79

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

51

Frank French

76

1

10:54.20

1.38

03:09.05

1

44:49.40

17.4

01:18.55

1

32:06.50

10:21

1:32:18.00

 

Team

Team

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

The Incredibles

1

08:30.25

1.76

03:13.15

1

43:39.65

17.9

00:33.00

1

27:02.20

8:43

1:22:59.00

2

2

Team Johnsons

2

15:13.85

0.99

04:35.85

2

1:04:18.85

12.1

00:33.20

2

27:50.40

8:59

1:52:33.00

 

Clydesdale

Clydesdale

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Ryan Davis

26

1

07:01.00

2.14

01:21.05

2

43:14.45

18.0

00:48.40

1

23:26.40

7:34

1:15:52.00

2

2

Stephen Sehy

35

2

08:41.80

1.73

02:22.30

1

42:02.35

18.6

01:28.25

2

23:29.20

7:35

1:18:04.00

 

Athena

Athena

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Denise Simon

31

1

12:11.45

1.23

02:06.90

1

43:48.10

17.8

02:05.50

1

24:52.80

8:01

1:25:05.00

2

2

Heather Richmund

40

2

12:32.60

1.20

02:09.35

2

56:10.55

13.9

01:10.50

2

41:59.60

13:33

1:54:03.00